104. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości!
104. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości!

To powinna być ważna data dla każdego Polaka. 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości, upamiętniające odzyskanie przez kraj wolności po 123 latach zaborów. Datę tę reguluje przedwojenna ustawa. Tak naprawdę cały proces trwał wiele dni, a ten dzień to symboliczny początek odrodzenia państwa po zaborach. Obecnie w Polsce święto to okazja do pokazania patriotyzmu i tożsamości narodowej.

Spis treści:

1. Historyczne święto

2. Symbole narodowe na 11 listopada

3. Obchody Narodowego Święta Niepodległości

 

 

 

1. Historyczne święto 

11 listopada to data symboliczna, przyjęta jako oficjalny Dzień Niepodległości w 1937 roku. Nawiązuje ona do terminu zakończenia I wojny światowej w 1918 roku i odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach zaborów. To właśnie 11 listopada podpisano rozejm w Compiègne, który ostatecznie potwierdził klęskę Niemiec w wojnie, do Polski zaś w tym czasie powrócił Józef Piłsudski, któremu Rada Regencyjna przekazała naczelne dowództwo nad podległym jej Wojskiem Polskim.

Niestety, Polacy niezbyt długo mieli okazję celebrować to święto, ponieważ już w 1945 roku, po zakończeniu II wojny światowej, zostało ono zniesione przez władze komunistyczne i przywrócono je dopiero w roku 1989.

Obecnie jest to jedno z dwóch najważniejszych świąt państwowych w Polsce, obok Święta 3 Maja. To dzień ustawowo wolny od pracy.

Dyskusje na temat powszechnie uznawanej daty przywrócenia państwa polskiego trwały przez niemal całe dwudziestolecie międzywojenne. Po II wojnie światowej i utworzeniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej święto zostało zniesione, ale nie zapomniane. 11 listopada był okazją, by zademonstrować swoją opozycyjność wobec systemu komunistycznego. Po raz pierwszy władze uległy publicznej presji 11 listopada 1981 roku, składając wieńce na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie i wprowadzając ten dzień do kalendarza oficjalnych obchodów. Nie trwało to jednak długo – demonstracje na 11 listopada rozbijała milicja. W 1989 roku 11 listopada ponownie został ustanowiony świętem narodowym. Obchodzony jest co roku jako Narodowe Święto Niepodległości.

 

 

 

2. Symbole narodowe na 11 listopada 

Bez wątpienia z tym świętem kojarzą się nasze tradycyjne symbole narodowe m.in. flaga, godło państwowe oraz hymn. Dlatego 11 listopada wszędzie powiewają biało-czerwone flagi, a w wielu instytucjach i domach słychać „Mazurka Dąbrowskiego”. Zawieśmy polskie flagi przy domach lub w oknach, by miejscowości, w których mieszkamy, przybrały biało-czerwone barwy w tym dniu. Nie zapominajmy również o odśpiewaniu hymnu Polski w samo południe.

 

 

3. Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Trzy sceny zlokalizowane na dziedzińcach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Akademii Sztuk Pięknych oraz Uniwersytetu Warszawskiego w ramach Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu, a także Radosna Parada Niepodległości w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu czy gra terenowa „Różnorodna Niepodległa” oraz pokaz samochodów z dwudziestolecia międzywojennego w Sulejówku to tylko niektóre wydarzenia organizowane w ramach obchodów 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Podczas konferencji prasowej w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dyrektorzy Biura Programu „Niepodległa”, Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku przedstawili przygotowane przez swoje instytucje wydarzenia.

 

Źródło: gov.pl/polregio.pl

 

Blog kategorie
Blog chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium