Jak dobrze zabezpieczyć się przed deszczem? - Nagła zmiana pogody - Co robić?
Jak dobrze zabezpieczyć się przed deszczem? - Nagła zmiana pogody - Co robić?

Okres, który nie sprzyja urlopom

Niestety panująca pogoda nie sprzyja wyjazdom czy urlopom. Deszcze i wichury mocno utrudniają odpoczynek czy podróże, jednak jak przygotować się na taką pogodę?

 

 

Spis treści:

  1. Dlaczego jest tak wietrznie?
  2. Dlaczego tak często pada?
  3. Jakie są wady i zalety takiej pogody?
  4. Jak zabezpieczyć się przed deszczem?
  5. Jak zabezpieczyć się przez silnym wiatrem?
  6. Co jeśli nagle zacznie padać?
  7. Burza - jakie niesie za sobą zagrożenia
  8. Podsumowanie

 

Dlaczego jest tak wietrznie?

Wichury czy też wiatry jakich ostatnio doświadczamy są związane z głębokimi niżami nad Polską. Zjawisko takie w skrócie można skojarzyć z dużą różnicą ciśnień atmosferycznych, które są kluczowe w aktualnie panujących warunkach pogodowych. Ciśnienie poza pogodą wpływ ma również na samopoczucie czy też zdrowie sporej ilości osób. Ludzie, którzy najbardziej odczuwają zmianę pogody nazywani są meteopatami. Zmiana ciśnienia wpływa również na osoby cierpiące na migreny, które nasilają się wraz z dużą zmianą ciśnienia.

Dlaczego jednak jest taka pogoda, a nie inna? Dlaczego nad Polską pojawiają się niże? Odpowiadają za nie zmiany klimatyczne na Ziemi. Aktualnie trwa tzw. aktywizacja cyklogenezy - jest to zmiana klimatu w porach przejściowych takich jak aktualnie zimy w wiosnę i z wiosny w lato. Ponadto kolejnym problemem okazują się być atlantyckie depresje - niże, będące izobarycznymi zafalowaniami pola ciśnień, które stają się coraz większe i głębsze. Aktualnie nad Polską powodują one, że różnica ciśnień może wynieść nawet 30 hektopaskali (hPa). Takie zmiany ciśnienia powodują masę problemów związanych z pogodą i nie tylko. Nic dziwnego więc, że nasze burze coraz bardziej przypominają te potężne z tropików. 

Niestety zawirowania w powietrzu, jakie są wytwarzane poprzez zderzenie się różnicy ciśnień czy też temperatur mogą wywołać silne trąby powietrzne, które mogą poczynić ogromne zniszczenia na swojej drodze. Coraz częściej można zauważyć zdjęcia w internecie i w telewizji ukazujące zniszczone budynki, które nie są gotowe na taką pogodę. Mowa tutaj szczególnie o dachach budynków, które w większości wypadków nie wytrzymają połowy mocy, z jaką uderza wiatr w swojej szczytowej sile. Możemy mieć tylko nadzieję, że wiatry nie przekroczą krytycznych wartości i obejdzie się bez większych problemów.

 

 

Dlaczego tak często pada?

Problem z wiatrem, który opisaliśmy wyżej tyczy się również deszczu, jednak przyczyn opadów deszczu jest tak naprawdę więcej.

Zacznijmy od myśli, dlaczego tak dużo osób zadaje sobie pytanie - dlaczego pada, czy też narzeka na deszcz, jeżeli to właśnie dzięki niemu jesteśmy w stanie przetrwać na ziemi. Wyobraźmy sobie pustynie, na której nie ma wody, albo miejsca, w których nie pada i nie jest w stanie nic urosnąć. Wiadomo, że nie chcemy, aby padało w nieodpowiednim dla nas momencie, jednak na świecie jest mnóstwo ludzi i nie dałoby się nawet dobrać idealnej pory na załamania pogodowe. Dlatego nie powinniśmy narzekać na deszcz, a raczej cieszyć się kiedy pada.

Odpowiedzmy sobie jednak na pytanie - dlaczego pada? Co się dzieje w atmosferze, że ostatnimi czasy dzień po dniu pada deszcz. Zostało to opisane już w punkcie wyżej. Zderzenie się fali ciepła i zimna, kiedy ciepłe, wilgotne powietrze wznosi się i schładza to powoduje skraplanie się cząsteczek wody i powstawanie kropel deszczu, który spada na ziemie. Najczęściej dzieje się tak w okolicy gór, gdzie ciepłe powietrze uderza o górę i leci w górę. Dlatego na przykład w górach pada częściej. Niektóry mogą kojarzyć też himalaje, przy których jest pustynia oraz lasy deszczowe. Z jednej stony powietrze uderza o góry i powoduje deszcz, z drugiej natomiast powietrze się nagrzewa i przelatuje w stronę gór. Wiadomo jednak, że deszcz występuje na całym świecie nie tylko w górach i tam zderzenia temperatur są powodowane jednak bez czynnika jakim jest ukształtowanie terenu. Wystarczy, że ciepłe powietrze spotka się z zimnym

 

Jakie są wady i zalety takiej pogody?

Pogoda, jaka aktualnie panuje w Polsce ma swoich zwolenników oraz osoby, które jej nie lubią. Dzieje się tak, ponieważ pogoda ta ma swoje wady oraz zalety, które dla niektórych ludzi będą mniej bądź bardziej ważne. Dla jednych deszcz czy silny wiatr nie stanowi żadnego problemu, ponieważ nie spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu, a dla innych, którzy aktywnie spędzają czas na dworze, wichura czy deszcz mogą stanowić problem

Największą wadą takiej pogody jest ewidentnie ryzyko zachorowania czy też dyskomfortu, jaki ona powoduje u większości osób. Wiadomo, że zdarzą się i takie osoby, które z wielką chęcią podczas burzy wyjdą na dwór, aby doznać orzeźwienia, jednak większość osób będzie unikała deszczu, aby nie zmoknąć i nie narazić się na przeziębienie. Kolejną wadą takiej pogody jest zmiana samopoczucia, które u większości osób zostaje po prostu zniszczone. Silny wiatr powoduje ogromne ryzyko pojawienia się strat materialnych czy też wzrost niebezpieczeństwa dla ludzi.

Zaletami takiej pogody na pewno jest nawodnienie się gleby, którego bardzo mocno potrzebujemy, ponieważ w ostatnich latach pojawił się spory wzrost temperatur, które powodują masę problemów na ziemi. Takie nawodnienie jest czymś wymaganym, ponieważ bez wody nie bylibyśmy w stanie przeżyć. 

 

 

Jak zabezpieczyć się przed deszczem?

Deszcz jest czymś, z czym żyjemy od bardzo dawna i nie jest niczym dziwnym w porach deszczowych nosić ze sobą kurtkę czy parasol. Mimo to jednak szukamy nowych i lepszych rozwiązań, które sprawią, że nie odczujemy dyskomfortu związanego z opadami deszczu. Na naszym sklepie znaleźć można przeróżne produkty, które mogą przydać się w aktualnie panujących warunkach. Przykładowo ostatnio coraz bardziej popularne gumowe ochraniacze na buty:

Jest to świetny pomysł, jeżeli nie chcemy rezygnować z lekkiego i wygodnego obuwia, które nie zawsze okazuje się być wodoodporne czy też źle znosi takie warunki pogodowe. Ochraniacze tego typu mogą okazać się idealnym rozwiązaniem naszego problemu z butami, przez co nie będziemy musieli się już martwić o niewchodzenie w kałuże czy też spacerowania w złej pogodzie.

Na liście naszych produktów pojawiają się też różnego rodzaju parasole, które są czymś, co zawsze warto mieć pod ręką. Osobiście polecić możemy parasole niekapiące, które otwierają się w dość nietypowy sposób w celu uniknięcia kapania wody po zamknięciu mowa tutaj o tym parasolu:

Jak widać po zdjęciu - nie jest to typowy parasol i tego typu produktów pojawia się coraz więcej.

Poza produktami, które zabezpieczą nas przed deszczem, warto też upewnić się, że produkty, które wystawiamy na warunki atmosferyczne są do tego przystosowane. Między innymi powinniśmy upewnić się, że produkty te są wodoodporne. W przypadku telefonów komórkowych, zegarków czy też innej elektroniki można wspomnieć o certyfikacie IP (np. IP68), czyli certyfikatowi odpowiadającemu za odporność na ochronę przed ciałami stałymi (np. kurz) i wodę. W telefonach markowych certyfikat ten najczęściej jest na poziomie IP68, czyli 6 poziom zabezpieczenia przed ciałami stałymi i 8 przed cieczą (ochrona przed długotrwałym zanurzeniem w wodzie – konkretne wartości powinny zostać podane przez producenta.), jednak w przypadku tanich smartfonów lub też nieznanych marek, które tanio sprzedają swoje telefony- certyfikatu takiego często brak. Warto więc sprawdzić swoje urządzenie czy ma ono taki certyfikat.

 

Jak zabezpieczyć się przez silnym wiatrem?

Z dnia na dzień wiatr staje się coraz bardziej uporczywy i sporo osób nie ma pojęcia, w jaki sposób może się zabezpieczyć przed jego niszczycielską siłą. Przedstawimy Wam podstawy, w jaki sposób możemy zadbać, aby uniknąć zagrożeń. Przede wszystkim jeżeli wiemy, że ma pojawić się wichura, to powinniśmy:

- zamknąć okna i drzwi, a jeżeli wichura ma być silna, dodatkowo je zabezpiecz;

- pousuwaj z parapetów, balkonów, obejść - wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i mogą stanowić zagrożenie;

- przygotuj zastępcze oświetlenie w razie braku prądu;

- zapewnij bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza przebywającym na zewnątrz;

- zaparkuj swój samochód w bezpiecznym miejscu - zdala od drzew, reklam, szyldów czy też słupów stacji elektrycznej.

W trakcie wichury:

- w miarę możliwości nie wychodź na zewnątrz;

- jeżeli jesteś poza domem, poszukaj bezpiecznego schronienia;

- nie chowaj się pod drzewami;

- jeżeli wichura jest bardzo silna to wyłącz gaz i prąd, aby ograniczyć ryzyko powstania pożaru;

- nie korzystaj z windy;

- zachowaj szczególną ostrożność podczas jazdy autem.

Jeżeli wichura spowodowała jakieś uszkodzenia mogące powodować dalsze zagrożenia, to poinformuj o tym odpowiednie służby (straż pożarną, policję, pogotowie energetyczne, gazowe oraz inne właściwe do zagrożenia służby). Postaraj się pomóc osobom, które zostały ranne i poszkodowanym. Ważne jest, aby pamiętać o tym, że nie powinniśmy sami próbować ustawiać leżących słupów elektrycznych, ponieważ może to być ryzykowne. Jeżeli w Twoim domu pojawiły się jakieś zniszczenia, to zrób zdjęcia dla ubezpieczyciela.

 

 

Co jeśli nagle zacznie padać?

Gwałtowna ulewa - pogoda nas już do tego przyzwyczaiła, że co jakiś czas przez Polskę przechodzi fala gwałtownych zjawisk pogodowych. Dawniej takie zjawiska znane były tylko w opowiadaniach, a dziś jest to codziennością. Niestety coraz częściej widzi się rzeki płynące ulicami, połamane gałęzie, a nawet całe drzewa, opady gradu.

Co jeśli nagle zacznie padać silny deszcz?

Podczas prowadzenia auta może wydawać nam się, że jeżeli nagle spadnie silny deszcz to nic się nie stanie. Nic bardziej mylnego, bo jeżeli deszcz ten niesie za sobą inne gwałtowne zmiany pogody, to może zdarzyć się tak, że wręcz zmiecie nas z drog. Więc w przypadku nagłego i silnego opadu deszczu będziemy prowadzili auto, to zaleca się zjechać na parking w miare możliwości pod solidny dach i odczekać ulewę. Dlaczego zjechać jeżeli opady są silne? Wyobraźmy sobie, że podczas nawałnicy na autostradzie zatszyma się auto. Pada tak mocno, że nic nie ma widać. W normalnych warunkach postawiło by się trójkąt ostrzegawczy i zagrożenia praktycznie by nie było, ale jeżeli mamy nawałnicę i silny wiart to trójkąt ten długo by nie pozostał w miejscu. NIE ZALECA SIE RÓWNIEŻ WYCHODZENIE Z AUTA PODCZAS SILNEJ NAWAŁNICY!

Jeżeli natomiast jesteśmy na świeżym powietrzu warto jak najszybciej poszukać bezpiecznego schronienia, a jeżeli znajdujemy się w górach to powinniśmy jak najszybciej schodzić w dół szlaku. Nie należy chować się pod drzewami czy skałami, ponieważ jeżeli dojdzie do burzy i wyładowań to pioruny mogą łatwo zranić człowieka. Warto tez brac pod uwagę, aby nie stać na terenach podmokłych, a raczej takich jak np. luźny piasek, który w kontaktu z dużą ilością wody może stanowić zagrożenie. 

 

Burza - jakie niesie za sobą zagrożenia

Lista zagrożeń jakie niesie za sobą burza jest bardzo długa. Zacznijmy od tych podstawowych.

Czym kończy się porażenie piorunem?

Porażenie piorunem najczęściej kończy się śmiercią lub trwałym kalectwem. Dzieję się tak pod wpływem silnego wyładowania, które po uderzeniu w człowieka lub jego pobliżu uszkadza ogranizm.

Jeżeli mowa o podstawowych zagrożeniach to warto wspomnieć o zwykłym uderzeniu pioruna w ziemie, które często powoduje podpalenia traw, ale nie tylko traw, ponieważ jeżeli taki piorun trafi w dom, auto czy może w drzewo to również może skończyć się pożarem. Pożar to nie jedyne zagrożenie, ponieważ jeżeli wyładowanie trafi w instalacje elektryczną to może zrobić spore zwarcie. Dlatego zaleca się wyłączenie urządzeń elektrycznych z instalacji elektycznej, aby uniknąć ich uszkodzeniu. Niektórzy twierdzą, że wyłączenie urządzeń elekrycznych może zmniejszyć ryzyko trafienia, jednak nie do końca jest to prawdą.

 

 

Podsumowanie

Ostatnimi czasy pogoda zmienia się gwałtownie i ciężko nadążyć w ciagu dnia nad tym co czeka nas w najbliższym czasie. Nie mniej jednak w okresach przejściowych zalecamy ubierać się na tak zwaną "cebulkę" po to, aby w razie nagłej zmiany pogody być przygotowanym na wszystko. Warto by oczywiście sprawdzić jakie akcesoria mogą sie nam przydać w takiej pogodzie. Na selero znajdziesz masę różnych produktów i akcesorów, które pomogą wykorzystać aktualną pogodę oraz zabezpieczyć się przed nią. Tutaj znajdziecie jedne z tych produktów:  https://selero.pl/pl/searchquery/deszcz/1/desc/5?url=deszcz

Blog kategorie
Blog chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium