Jak poradzić sobie z upałami? - Lipiec 2022
Jak poradzić sobie z upałami? - Lipiec 2022

Nadchodzi ogromna fala upałów nawet do ponad 30°C

Nadchodzą ogromne fale upałów, jednak nie każdy wie jak sobie z nimi radzić. Jedni otwierają okna, a inni zamykają swoje mieszkania jak najszczelniej tylko można i zasłaniają okna. Co jest najbardziej skuteczne? Jakie są najłatwiejsze metody? Tego dowiesz się z tego wpisu.

 

 

Spis treści:

  1. Ostrzeżenia IMGW o froncie atmosferycznym
  2. Padają rekordy temperatur
  3. Jak poradzić sobie z upałami?
  4. Podsumowanie

 

Ostrzeżenia IMGW o froncie atmosferycznym

IMGW ostrzega o nadciągających frontach atmosferycznych, które już znajdują się nad Polską. Oznacza to, że możemy spodziewać się nagłych wzrostów temperatur. 

 

Padają rekordy temperatur

Upały są nie tylko w Polsce! W całej południowej Europie padają rekordy wysokich temperatur. Ekstremalnie wysokie temperatury niszczą tamtejszą roślinność i powodują pożary. Od samych temperatur zmarło masę osób. W Turcji, Hiszpanii, Chorwacji, Grecji i we Włoszech istnieje ryzyko największych upałów w historii pomiaru temperatur.

We Włoszech temperatury sięgają, do nawet 43 stopni. Nawet nie wyobrażamy sobie co byłoby w Polsce, jakby temperatura urosła aż do takiego stopnia. W niektórych miastach na południu Europy postawiono w stan pogotowia służbę zdrowia i ochronę cywilną. Eksperci ostrzegają, że upałom może towarzyszyć tak zwana klęska suszy i fale pożarów. Szczególnie wysokie są upały we włoszech. Będzie to mieć fatalny wpływ na rolnictwo. Trudną decyzją może okazać się też koszenie trawy w upały. Tutaj niestety nie jesteśmy w stanie doradzić i sami musicie zdecydować czy warto to robić. 

 

Jak poradzić sobie z upałami?

Niestety nie ma jednego uniwersalnego sposobu jak sobie poradzić z upałami, jednak podamy kilka najczęściej używanych w Polskich domostwach. Najczęściej spotyka się ludzi, którzy po prostu wietrzą swoje mieszkania i nie byłoby w tym nic złego, jeżeli byłoby to robione o odpowiednich godzinach i w odpowiedni sposób. 

Wietrzenie mieszkania nocą

Nie ma sensu wietrzyć dom cały dzień, ponieważ w dzień temperatury są najwyższe, więc najlepiej okna otwierać na noc. Wietrzenie w nocy ma również swoje minusy, jednak da się im zaradzić. Największym z nich są wlatujące do domu owady, a te w bardzo łatwy sposób można zatrzymać poza naszym mieszkaniem poprzez zamontowanie w oknie moskitiery. Te mocowane są na taśmę z rzepem i nie wymagają robienia dziur w futrynie czy ścianie. Montaż takiej siatki jest banalnie prosty i nieinwazyjny. 

Niska temperatura podczas wietrzenia mieszkania w nocy. Podczas gdy wietrzymy mieszkanie w nocy, temperatura drastycznie spada i można odczuć dość duży dyskomfort podczas snu. Wietrzenie o takiej porze po to, aby obniżyć temperaturę w nocy zmusza ludzi do spania pod ciepłymi kołdrami niczym w zimie. Jest to niestety coś, czego nie da się uniknąć przy tego typu rozwiązaniu. 

Istnieje również ryzyko włamania się przez otwarte okno. Jeżeli mamy mieszkanie na parterze bądź też mamy dom to nie należy zostawiać w niekontrolowany sposób, otwartych okien na noc na parterze, ponieważ w znaczący sposób narażeni jesteśmy wtedy na włamanie się potencjalnego złodzieja. 

Wentylatory

Jeden z najbardziej popularnych rozwiązań, które zapewni przyjemny powiew wiatru podczas upalnego dnia w zamkniętym pomieszczeniu. Nie schłodzą one pomieszczenia, a tylko rozrzedzą powietrze, jednak już nawet taki powiew wiatru może wystarczyć, abyśmy poczuli się lepiej. W naszym sklepie mogą państwo znaleźć dwa rodzaje wentylatorów. Są to wenylatory/cylkulatory biurkowe oraz wentylatory stojące, którego można postawić w każdym miejscu w domu.

 

Wentylatory są bardzo popularnym i niedrogim rozwiązaniem. Za lepsze modele przyjdzie nam zapłacić około 400 złotych, gdzie za dobrą klimatyzację będziemy musieli zapłacić nawet kilka tysięcy złotych! Jeżeli chcemy poprawić trochę jakość powietrza, które na nas wieje można położyć na kopułę wentylatora wilgotną szmatkę, która lekko nawilży rozrzedzone powietrze i sprawi, że powiew będzie jeszcze przyjemniejszy. Należy uważać, aby nie zalać elektroniki! 

 

Klimatyzacja

Jedno z najlepszych, a zarazem najdroższych rozwiązań. Kupno klimatyzacji wiąże się z kosztem montażu oraz z samymi kosztami eksploatacji, ale czy na pewno? Po sieci krąży masa rozwiązań podobnych do klimatyzacji o różnych dziwnych nazwach takich jak: klimatyzer, klimator, jednak tego typu urządzenia nie mają nic wspólnego z pierwowzorem, czyli klimatyzatorem. 

Zakup odpowiedniej klimatyzacji wiążę się z konsultacją z odpowiednim fachowcem w celu dobrania prawidłowego urządzenia, które spełni nasze oczekiwania. Istnieją rodzaje klimatyzacji takie jak: klimatyzacja przenośna, klimatyzacja typu split, klimatyzacja przenośna z jedną rurą wylotową, klimatyzacja przenośna z dwiema rurami (jedna rura wylotowa, druga zaciągająca powietrze z zewnątrz) oraz klimatyzacja przenośna umożliwiająca postawienie jej na zewnątrz.

Klimatyzacja przenośna charakteryzuje się głośną pracą, w miarę przenośną konstrukcją oraz porównując do używanej w restauracjach klimatyzacji typu split - urządzenia to, ma w sobie oba mechanizmy w jednej obudowie.

Klimatyzacja typu split składa się z dwóch urządzeń z parownika (część wewnętrzna) i ze skraplacza (część zewnętrzna). Urządzenia są ze sobą połączone dwoma przewodami, które są wypełnione czynnikiem chłodzącym. 

 

Odpowiednie nawodnienie

W trakcie upałów należy również pamiętać o nawodnieniu organizmu. Przyjmuje się, że należy wypijać średnio 2-3 litry płynów dziennie. Aby zaoszczędzić pieniądze oraz nie kupować zbędnego plastiku możemy zaopatrzyć się w dzbanek filtrujący. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mogli zapomnieć o kupnie wody w plastikowych butelkach i będziemy mieć zawsze wodę pod ręką. Zaskakującym faktem może być to, że w trakcie gorących dni wskazane jest picie ciepłych napojów w celu nawodnienia i ochłody. W trakcie urlopu nie zawsze mamy możliwość zrobienia ciepłego napoju. W takiej sytuacji pomocne mogą być kubki termiczne, dzięki którym zabierzemy ulubiony ciepły napój w plener.

 

 Podsumowanie

Wszystko wskazuje na to, że tegoroczne lato będzie bogate w upalne dni, jednak dzięki zastosowaniu się do wymienionych porad na pewno będzie nam łatwiej znieść wysokie temperatury. Najważniejsze jest bezpieczeństwo, dlatego pamiętajmy w te wakacje o zachowaniu ostrożności na urlopie, aby cieszyć się odpoczynkiem w zdrowiu.

 

 

Blog kategorie
Blog chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium