Jak przygotować ogród na zimę?
Jak przygotować ogród na zimę?

Jesień to pora roku, w której mamy bardzo dużo pracy w ogrodzie, jest to czas, w którym musimy odpowiednio przygotować ogród na zimę. Jednak nie każdy wie, w jaki sposób to zrobić. Dlatego przychodzimy wam z pomocą i podpowiadamy jak zabrać się za jesienne prace!

 

Spis treści:

  1. Drut ogrodniczy
  2. Kurtyna wodna
  3. Zbierak do liści i trawy
  4. Rękawice ogrodowe z pazurami
  5. Pilarka łańcuchowa do cięcia gałęzi

 

1. Okrycie i obwiązanie wrażliwych roślin

W naszym kraju często w zimie pojawiają się mrozy, jednak w naszych ogrodach często goszczą ozdobne rośliny, które są wrażliwe na ujemną temperaturę. Dlatego powinniśmy szczególnie zadbać o nie i okryć je materiałem, który będzie chronił przed zimnem, jednocześnie przepuszczając powietrze. Do tego celu idealnie sprawdzą się maty słomiane, kora, suche liście, gałązki iglaste lub agrowłóknina. A jakie rośliny są wrażliwe na mróz? Najbardziej zagrożone są młode rośliny, zimozielone, róże i wrzosowate.

Dodatkowo warto obwiązać sznurkiem lub drutem ogrodniczym wszelkie krzewy kolumnowe iglaste, ponieważ zapobiegnie to łamaniu się gałęzi pod ciężarem nasypów śniegu.

2. Podlewanie roślin

Podczas pielęgnacji ogrodu jesienią, nie możemy zapomnieć o regularnym podlewaniu roślin, a szczególnie ważne jest to jesienią, ponieważ rośliny muszą zgromadzić odpowiednią ilość wody w swoich tkankach przed pierwszymi przymrozkami. To pozwoli roślinom przetrwać okresy mrozu, kiedy gleba jest zmarznięta i rośliny nie mogą czerpać wody z gleby.

Posłużyć temu może kurtyna wodna, która zdecydowanie ułatwi pracę w ogrodzie. 

 

3. Przygotowanie trawnika

Jeżeli zależy nam na pięknym ogrodzie wiosną, kluczowym elementem jesiennych porządków jest przygotowanie trawnika na nadejście zimy. Szczególnie ważne jest, aby sprzątnąć skoszoną trawę, liście i patyki. Pozostawiając je w trawie, rozwinie się pleśń śniegowa i zniszczy nasz trawnik. Aby zapobiec rozwijaniu się pleśni, równie ważne jest, aby przed zimą skosić trawnik na odpowiednią wysokość. Zbyt nisko przycięty trawnik może skutkować przemarznięciem korzeni, a zbyt wysoki może zacząć gnić pod śniegiem. Zatem jaka wysokość będzie odpowiednia? Najlepiej trawnik przyciąć na wysokość około 4-5 cm, ostatni raz zazwyczaj kosimy w drugiej połowie października.

Do przygotowania trawnika użyj specjalnego zbieraka do liści i trawy.

4. Przekopywanie 

Przed sezonem zimowym należy odpowiednio zadbać o ziemię w ogrodzie. W szczególności przy intensywnej uprawie warzyw glebę w ogrodzie zaleca się spulchnić i użyźnić. Stąd też należy ją przekopać i zasilić właściwymi nawozami. Zapobiegnie to efektowi "zmiękczenia gleby", a także jej wyjałowienia.

Odpowiednie do tego mogą przydać się rękawice ogrodowe z pazurami.

 

5. Konserwacja sprzętu

Wszystkie metalowe części warto przetrzeć szmatką nasączoną olejem maszynowym, zaś te drewniane olejem rzepakowym lub lnianym. 

Jeżeli chodzi o części elektryczne, trzeba głównie zadbać o części tnące tj. kosiarki, pilarki czy nożyce. Należy je oczyścić i posmarować olejem maszynowym, w tym również łańcuch i prowadnice. Stępione ostrza oddajmy do naostrzenia lub wymieńmy. Silnik nie musi być konserwowany.

Z kolei sprzęty spalinowe wymagają wypalenia resztek paliwa ze zbiornika (w przeciwnym razie po pewnym czasie rozwarstwi się ono i zanieczyści silnik). Przeglądu silnika, w tym wymiany oleju i filtra, dokonuje się zazwyczaj na wiosnę. Urządzenia elektryczne i spalinowe przechowujemy w suchym pomieszczeniu. Nie musi być ogrzewane - mróz narzędziom nie zaszkodzi.

Koniecznie sprawdź naszą pilarkę łańcuchową do cięcia gałęzi!

Blog kategorie
Blog chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium