Kiedy pylą rośliny? - Ciężki okres dla alergików
Kiedy pylą rośliny? - Ciężki okres dla alergików

Ciężki okres dla alergików

Niestety ogromna cześć społeczeństwa ma problem alergii na pyłki i nie tylko. Aktualnie rozpoczyna się okres pylenia większości roślin, które powodują u alergików różne objawy.

 

 

Spis treści:

 1. Czym jest alergia?
 2. Czym są pyłki roślin?
 3. Jakie są objawy alergii na pyłki?
 4. Kiedy co pyli? - kalendarz pylenia
 5. Jak zabezpieczyć dom przed alergenami?
 6. Co pyli w marcu?
 7. Co pyli w kwietniu?
 8. Co pyli w maju?
 9. Co pyli w czerwcu?
 10. Co pyli w lipcu?
 11. Co pyli w sierpniu?

 

Czym jest alergia?

Alergia to inaczej uczuleniem, polega na nadmiernej i nieprawidłowej reakcji układu immunologicznego na występujące obce dla organizmu substancje, które określane są jako alergeny. Są to substancje, które w normalnych warunkach nie powinny powodować żadnych dolegliwości. Alergię można porównać do błędu działania naszego układu odpornościowego, który niepoprawnie zaczyna reagować na substancje, przez co pojawiają się różne dolegliwości. 

Z roku na rok alergików jest coraz więcej. Liczy się, że jest ich około 20-40% - całej ludności. Tego problemu nie należy bagatelizować z wielu powodów. Między innymi na objawy, które potrafią mieć skutek nawet śmiertelny i dlatego też objawów alergii nie można bagatelizować.

 

 

Czym są pyłki roślin?

Pyłki to bardzo małe cząstki, które są uwalniane do atmosfery i roznoszone przez wiatr czy też owady w celu zapylenia roślin, jednak pyłki te też wdychane są przez ludzi do dróg oddechowych, przyczepiają się do skóry, włosów i oczu. Większość osób nie zazna przez to objawów i nie stanowi to dla nich żadnego problemu. U alergika natomiast, uruchamia się mechanizm obronny w błonach śluzowych i powstaje reakcja zapalna w nosie czy też oczach.

 

Jakie są objawy alergii na pyłki?

W przypadku alergii na pyłki objawy mogą być różne. Można mieć katar, swędzenie, zatkany nos, a także kichać. Oczy mogą same łzawić, swędzieć, stawać się czerwone. Co do nosa może być różnie, ponieważ w coraz większym stopniu oddycha się ustami, co nie jest dobre dla naszego organizmu, ponieważ w nosie powietrze jest częściowo filtrowane i ogrzewane, a dopiero potem dostaje się do płuc. Przez tego typu oddychanie może pojawić się astma. 

Spora część alergików odczuwa zmęczenie. Mają słabszą koncentrację i zdolność do nauki. Jednak objawy, które są najczęściej spotykane to: 

 • niedrożność nosa
 • kichanie
 • kaszel
 • wodnisty katar
 • swędzenie i łzawienie oczu
 • zapalenie spojówek
 • świszczący oddech
 • napady astmy

 

 

Kiedy co pyli? - kalendarz pylenia

Jeżeli mówimy tutaj o datach pyleń wybranych roślin, to najpierw należy podzielić Polskę na rejony, ponieważ w każdym z nich daty te będą różne.

 • Region 1 - południowo-zachodnia, najcieplejsza część Polski (nie obejmuje Sudetów), w której pylenie traw i drzew zaczyna się najwcześniej. 
 • Region 2 - druga, po zachodniej, najcieplejsza część naszego kraju. Obejmuje regiony części środkowej i południowej, od Wielkopolski po Podkarpacie. 
 • Region 3 – obszar wybrzeża i wschodniej części Polski (z pominięciem Podkarpacia). Średnie temperatury są tu nieco niższe, a okres pylenia jest opóźniony o około 10 dni względem zachodnich części kraju. 
 • Region 4 – polski „biegun zimna”, czyli Suwałki oraz znajdujące się przy południowej granicy tereny górskie. W związku z dłużej trwającą zimą pylenie roślin występuje nawet dwa tygodnie później niż w cieplejszych, zachodnich obszarach Polski. 

Druga ważna kwestia jest taka, że warto brać pod uwagę, z którego roku mamy podane daty, ponieważ mamy zauważalną zmianę klimatu i z roku na rok daty te są inne. Wstępnie zaleca się, aby ewentualne przygotowanie leków i terapii rozpocząć 10 dni przed ekspozycją na alergeny.

Kolejną ważną kwestią jest też czy żyjemy i przemieszczamy się po miejscach zurbanizowanych, ponieważ największy wpływ ma środowisko, w jakim się znajdujemy. W bardziej zurbanizowanych miejscach ryzyko alergii może być wyższe, ponieważ powietrze jest tam bardziej zanieczyszczone, przez co pyłki wolniej się przemieszczają. Na takich terenach jest dużo wyższy procent pacjentów cierpiących z powodu objawów alergii.

 

Jak zabezpieczyć dom przed alergenami?

Sporo osób nie radzi sobie z zabezpieczaniem domu przed alergenami i niestety, wtedy każdy spędzony czas w pomieszczeniu, w którym unoszą się pyłki, nie jest niczym przyjemnym. Jak możemy pozbyć się alergenów z pomieszczenia, czy też z całego domu?

Najpierw musimy odpowiedzieć sobie na pytanie - na co tak właściwie jesteśmy uczuleni. Co konkretnie sprawia, że mamy objawy? A potem dopiero należy brać się do pracy. Większość przypadków pojawiania się objawów w domu spowodowana jest alergią na kurz, aby ograniczyć objawy związane z alergią na kurz i nie tylko, należy:

 • do sprzątania używać szmatki z mikrofibry - naeży odkurzyć i wyczyścić przestrzeń na sucho za pomocą ściereczek, a następnie dokończyć sprzątanie na mokro. W celu zapobiegania osadzania się kurzu warto sięgnąć po płyn antystatyczny;
 • mop parowy zamiast tradycyjnego - są to mopy polecane dla alergików, ponieważ dzięki wykorzystaniu gorącej wody jest on w stanie usunąć do 99,9% bakterii, bez użycia środków chemicznych;
 • odkurzacz - warto brać pod uwagę tylko odkurzacze wyposażone w odpowiednie filtry, aby drobinki nie wydostawały się z powrotem do pomieszczenia;
 • generator pary oraz parownica - idealny sprzęt do walki z roztoczami. Jak wiemy, parą można pozbyć się większości bakterii z dużej ilości powierzchni. Roztocza, o których mowa była jako pierwszych nie tolerują temperatur powyżej 60 stopni oraz poniżej 20 stopni Celsjusza, a także dużej wilgotności w granicach 70-80%. Co sprawia, że najłatwiej użyć jest parownicy czy też generatora pary, aby skutecznie pozbyć się problemu;
 • Oczyszczacz powietrza - sprawa wręcz oczywista dla większości alergików to zakup oczyszczacza powietrza. Warto jednak wspomnieć, że nie każdy oczyszczacz nada się filtrowania powietrza. Dobry oczyszczacz powinien być wyposażony w filtry: wstępny oraz wysokosprawny, węglowy HEPA;
 • Nawilżacz powietrza na okres zimowy - pomysł wydaje się być trochę absurdalny. Nawilżanie powietrza zimą? Tak. Domownikom często doskwiera suche powietrze właśnie zimą. Spowodowane jest to ogrzewaniem.

Tak, więc sposobów na zabezpieczenie swojego domu jest mnóstwo. Najczęściej w pomieszczeniach, których przebywa alergik - wykorzystywane są oczyszczacze powietrza. Nie mniej jednak warto wykorzystać każdą możliwą metodę, aby czuć się swobodnie w swoim domu i po to, aby alergia nie sprawiała nam już problemów.

 

 

Co pyli w marcu?

Marzec często nazywamy najgorszym miesiącem dla alergików. Spowodowane jest to tym, że w tym okresie pylą najbardziej uczulające rośliny, między innymi wierzba, olcha, leszczyna, cis czy olcha. Jest to miesiąc, w którym natura budzi się do życia po zimie i to właśnie wtedy rośliny zaczynają swoja wegetacje. Objawy, które zaczynają się pojawiać u alergików to między innymi: katar, kichanie czy łzawienie oczu. Pytanie co najbardziej uczula w marcu?

 

 

Leszczyna

 

Leszczyna zaczyna swoją aktywność już na początku roku. Pyli najczęściej właśnie od marca!

Pyłki leszczyny z jej żółtych kwiatostanów porywane są przez wiatr, a następnie wdychane są do układu oddechowego, co u alergików powoduje reakcje alergiczne.  Leszczyna bardziej wdaje się we znaki w cieplejszych regionach - im wyższa temperatura, tym więcej pyli i bardziej nasilają się objawy alergiczne.

 

 

Olcha

Olcha podobnie jak leszczyna swoje pylenie może zacząć znaczenie wcześniej, jednak wszystko zależy od panującej temperatury, która co roku się zmienia. Marzec jest miesiącem, w którym stężenie jej pyłków jest bardzo wysokie i może utrzymać się nawet aż do końca kwietnia.

 

 

Cis

Cis zaczyna kwitnąć pod koniec marca przez około 10-30 dni. Duże zagęszczenie cisu znajduje się w Borach Tucholskich i to tam najbardziej alergicy odczuwają jego negatywny wpływ na ich organizm. Jeżeli chcemy unikać wpływu cisu na nasz organizm, to w okresie jego pylenia powinniśmy zrezygnować z odwiedzania lasów, ponieważ to właśnie tam stężenie alergenów cisu jest największe

 

Topola

Pyłki topoli są chyba jednymi z najbardziej rozpoznawalnych, a raczej najbardziej widocznych podczas okresu pylenia. Jej pyłki pojawiają się w powietrzu czasem nawet już w lutym - wszystko zależy od temperatur. Najbardziej intensywnie topola pyli na przełomie marca i kwietnia.

 

Wierzba

Uczulenie na pyłki wierzby to raczej rzadkość, ale warto wspomnieć również o nich, dlatego że mogą być one sporym zagrożeniem. Wierzby jest to bardzo często spotykane drzewo w parkach miejskich, także problem uczulenia na te właśnie pyłki może być dużym problemem nie tylko na wsi. Wierzba zaczyna kwitnąć w połowie marca i kwitnie aż do końca kwietnia.

 

Co pyli w kwietniu?

W kwietniu objawy alergii najczęściej wywoływane są przez pyłki: brzozy, jesionu, topoli czy też olszy. W kwietniu pylenie zaczynają również grzyby z rodziny Cladosporium. Wiosna - można powiedzieć, że fajna pora dla większości ludzi, ale mimo wzrostu temperatury i nabierani kolorów przez naturę okres ten okazuje się być bardzo ciężkim czasem dla alergików. 

 

Pyłki brzozy

Pylenie brzozy zaczyna się już w kwietniu i pyłki brzozy są jednym z najsilniejszych alergenów. Głównym objawem alergii na pyłki brzozy jest katar sienny. Należy również uważać na ataki duszności i bólów w klatce piersiowej.  Jeżeli mamy alergię na pyłki brzozy zaleca się ograniczyć wychodzenie z domu do minimum.

 

Pyłki olszy

Pyłki olszy, zaraz po pyłku brzozy jest główną przyczyną nieżytu nosa. Uczulenia na ten alergen pojawią się gwałtownie. 

 

Pyłki jesionu

Pylenie jesionu rozpoczyna się w kwietniu i ma bardzo uczulające właściwości. Osoby, które są uczulone na jego pyłki, podobne objawy będą mieli w pobliżu drzew oliwnych. Najbardziej powszechnym objawem alergii na pyłki jesionu jest nieżyt nosa, a u niektórych mogą one powodowac astmę oskrzelową.

 

Pyłki topoli

Pyłki topoli są chyba jednymi z najmniej uczulających. Nie mają one silnych właściwości uczulających. Mimo to, że są one najbardziej widoczne dla ludzi to nazwanie ich mocno uczulającymi, jest błędne.

 

Zarodniki grzybów Cladosporium

Gatunku grzybów nie sposób zliczyć. Rozwija się wewnątrz budynków jak i na zewnątrz. Mowa tutaj o grzybach postających z powodu wilgoci w źle wentylowanych pomieszczeniach. Okres jego pylenia rozpoczyna się już w kwietniu, a kończy dopiero w październiku. Najczęstrze objawy to: katar sienny i astma. Maj jest bardzo uciążliwym miesiącem dla alergików i w tym miesiącu alergikom poleca się wychodzić z zamknięcia w godzinnach porannych lub wieczoram i najlepiej w deszczowe dni.

 

Co pyli w maju?

Alergenami, które silnie uczulają w maju są podobnie jak w kwietniu pyłki brzozy oraz pyłki dębu, trawy, sosny oraz zarodniki grzybów z rodzin Caldosporium i Alternaria. W maju najbardziej szkodzi brzoza oraz trawa. 

 

Pyłki traw

Pyłki traw wywołują blisko 16% przypadków alergicznego nieżytu nosa w Polsce. Pylenie trawy najsilniej objawia się pod koniec maja, w czerwcu oraz w lipcu. Najczęściej pyłki traw wywołują pyłkownice, czyli alergiczne zapalenie spojówek. Mogą również wstępować objawy astmy pyłkowej.

 

Pyłki dębu

Mamy dwa rodzaje dębu (w naszym klimacie): szypułkowy i bezszypułkowy. Na początku maja przypada okres pylenia dębu szypułkowego, który występuje na terenie całeg kraju. Okres ten trwa około 2 tygodni. Zaraz po zakończeniu pylenia dębu szypułkowego, swój okres pylenia rozpoczyna dąb bezszypułkowy. Dąb ten jednak nie występuje w górach i we wschodniej części Polski. 

 

Pyłki szczawiu

Okres pylenia szczawiu przypada na maj i czerwiec. Jest to chwast, który występuje głownie na glebach żyznych i bogatych w azot, a uczulenie na ten alergen wystepuje bardzo rzadko. 

 

Pyłki sosny

 

W Polsce wystepują 4 gatunki sosny: sosna pospolita, sosna czarna, limba i kosodrzewina. Tak jak w przypadku pyłków szczawiu - uczulenie występuje bardzo rzadko. Warto pamiętać jednak, że stężenie pyłków sosny potrafi być bardzo duże.

 

Zarodniki grzybów Alternaria

Jeżeli chodzi o reakcje alergiczne na grzyby, to mogą przybrać różne postacie. Między innymi: alergia wziewna, alergia pokarmowa, alergia kontaktowa czy też uczulenie na antybiotyki. Okres w którym zarodniki się uaktywniają rozpoczyna się w maju - głównie w wysokiej temperaturze za dnia. 

 

Co pyli w czerwcu?

W czerwcu najbardziej aktywne są pyłki traw, głównie zbóż, a także alergeny babki, komosy, czarnego bzu, pokrzywy, a także zarodniki grzybów 

 

Pyłki traw

Czerwiec jest okresem, w którym stężenie pyłków traw jest najwyższe. Tego powodem jest okres pylenia upraw - zboża. W tym czasie najbardziej należy unikać przebywania na świeżym powietrzu, a jeżeli to konieczne to warto zaopatrzeć się w okulary, które ograniczą wpadanie alergenów do oczu. Warto dodać, że jest to okres w którym nawet osoby nie mające alergi odczuwają skutki pylenia traw.

 

Pyłki babki

 

Roślina ta występuje na wszystkich kontynentach i ma prawie 250 gatunków. Alergen ten nie jest raczej uczulający dla osób, które nie mają objawów na inną roślinę. Okres pylenia babki przypada na od maja do sierpnia. Warto dodać, że w Polsce notuje się spadek stężenia pyłków, które i tak jest już znikome.

 

Pyłki pokrzywy

Pokrzywa to kolejny chwast znany dobrze przez każdego. Kojarzy się nam głównie z rośliną po której dotknięciu pojawia się bąble stąd też jej nazwa. Pokrzywa występuje głównie w miejscach zaciemnionych. Alergia na pyłki pokrzywy jest mało powrzechna, mimo iż okres jej pylenia jest bardzo długi i stężenie pyłku jest wysokie. Okres pylenia pokrzywy trwa od maja aż do września

 

Pyłki komosy

Komosa czyli pospolity chwast, który liczy około 1500 gatunków. Występuje głównie w glebach żyznych. Stężenie pyłków komosy jest zależne od roślinności danego terenu. Ciężko zdefiniować stopień uczulenia tego chwastu. 

 

Pyłki czarnego bzu

Czarny bez w Polsce pełni głównie role lecznicze. Stosowany jesy jako złagodzenie alergii na inne rośliny, jednak sam też potrafi taką alregię wywołać o czym wiele osób zapomina. Czarny bez źle wykorzystany może wywołać wstrząs anafilaktyczny, jednak takich przypadków jest na szczęście mało. Stężenie pyłków czarnego bzu w Polsce nie jest wysokie.

 

Co pyli w lipcu?

Lipiec, czyli okres w których odnotowujemy wyższe temperatury, okres wakacyjny. W tym miesiącu szczególnie należy zwracać uwagę na pyłki traw, pokrzywy, bylicy, lipy oraz zarodnikow grzybów.

 

Pyłki lipy drobnolistnej

Okres pylenia lipy drobnolistnej jest bardzo krótki, ponieważ przypada on tylko na lipiec. Typowe objawy alergii na te pyłki to: katar sienny, zapalenie spojówek czy też pokrzywka. Przez cały lipiec należy uważać na to jak poruszamy się na świeżym powietrzu i gdzie, ponieważ stężenie alergenu pyłków lipy będzie bardzo duże w całej Polsce.

 

Pyłki bylica pospolita

Pyłki bylicy pojawiają się dopiero pod koniec lipca w średnim stężeniu. Stężenie wzrasta dopiero na początku sierpnia do takiego stopnia, że alergeny zaczynają naprzykszać się alergikom. Ważne jest to, aby pamiętać, że stężenie pyłków bylicy wyższe jest tuż nad ziemią. 

 

Co pyli w sierpniu?

Sierpień jest okresem, w którym głównie naprzykszają się zarodniki grzybów, czy też pyłki pokrzyw, ambrozji i bylicy. Rozwoju grzybów z gatunku Cladosporium sprzyja panująca temperatura przez co jest to najcięższy okres dla osób uczulonych właśnie na grzyby.

 

 

Pyłki Ambrozji

Ambrozja w Polsce zaczyna kwitnąć w drugiej połowie sierpnia, a pyłki pozostają w powietrzu aż do października. Pyłki ambrozji pojawiają się pod koniec sierpnia najpierw w centralnej części Polski i pomorzu, a w kolejnym miesiącu dopiero w innych rejonach Polski.

 

Blog kategorie
Blog chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium