Międzynarodowy Dzień Kawy!
Międzynarodowy Dzień Kawy!

Poprawia nastrój i sprawia, że po prostu robi się cieplej na sercu. Aromat dobrej kawy pobudza w mroźny jesienny poranek i rozgrzewa podczas popołudniowego odpoczynku. Osładza gorsze dni w pracy i sprawia, że z lepszym nastawieniem chcemy przeżywać każdy kolejny dzień. O właściwościach kawy można pisać i pisać. W dzisiejszym wpisie przeczytasz o tym, jakie są zwyczaje związane z kawą w różnych miejscach świata, jakie mity krążą na jej temat oraz jakie posiada w sobie właściwości prozdrowotne.

Spis treści: 

1. Zwyczaje związane z piciem kawy

2. Prozdrowotne właściwości kawy

3. Mity dotyczące kawy

4. Ciekawostki o kawie

5. Podsumowanie

 

W wielu krajach istnieją specjalne dni poświęcone kawie np. w Etiopii świętuje się od 2010 r., natomiast w USA od 2005 r. W Polsce dzień ten obchodzimy 29 września. Wiele kawiarni oferuje w tym dniu duże promocje oraz dodaje do swojej oferty specjalne pozycje.

 

1. Zwyczaje związane z piciem kawy

Kultura picia kawy jest powszechna na całym świecie. To bardzo stara tradycja, w której uczestniczą kolejne pokolenia smakoszy. W zależności, w którym miejscu na świecie się znajdujemy, sposoby podania kawy mogą się znacznie od siebie różnić. Stąd też dobrym pomysłem będzie zapoznanie się ze zwyczajami dotyczącymi kawy, zanim udamy się w podróż. Być może unikniemy wpadki kulturowej :)

 

Włochy

 

Światowa stolica picia kawy. Podczas wycieczki do tego malowniczego kraju musimy wiedzieć, że Włosi piją cappuccino wyłącznie w godzinach porannych, najczęściej jako dodatek do śniadania. Dlatego jeśli mamy ochotę napić się ulubionego cappuccino najlepiej zrobić to przed 11:00.

 

Hiszpania

 

Hiszpanie uwielbiają pić kawę o każdej porze dnia i nocy! Mieszkańcy tej części Półwyspu Iberyjskiego uważają, że kawa najlepiej smakuje przed snem. Dlatego jeśli wybierzemy się do tego barwnego kraju możemy bez obaw delektować się smakiem ulubionej kawy gdy tylko przyjdzie nam na to ochota.

 

Turcja i Grecja

 

Każdy miłośnik kawy chociaż raz pragnie skosztować prawdziwej kawy po turecku. Taki napój zamówimy oczywiście w Turcji, ale także na przykład w Grecji. Tradycyjna kawa po turecku to napój podawany bez jakichkolwiek dodatków, serwowany w charakterystycznej, bardzo małej filiżance.

 

Indie

 

Jeżeli chodzi o ten zakątek świata to tutaj najbardziej zadowoleni będą smakosze preferujący kawę z dodatkiem mleka i cukru. Co ciekawe, mieszkańcy Indii słodzą kawę wyłącznie za pomocą cukru nierafinowanego.

 

Brazylia i Meksyk

 

Najpopularniejszym typem kawy serwowanym w Brazylii jest cafezinho, czyli tradycyjne espresso podawane z bardzo dużą ilością cukru. Dzięki naprawdę sporej zawartości cukru, cafezinho ma bardzo charakterystyczny smak, do którego trzeba się chwilę przyzwyczajać. Natomiast Meksyk, jest znany z podawania kawy w klasycznej glinianej filiżance. Co ciekawe, filiżanka zawsze wykonana jest z gliny, nie znajdziemy tu ani filiżanek porcelanowych, ani ceramicznych. Smak kawy pitej w Meksyku jest wzbogacany o intensywny smak cynamonu, kardamonu oraz dużej ilości cukru.

 

2. Prozdrowotne właściwości kawy

 

Kawa to nie tylko kofeina. Dostarcza także szereg innych substancji, które wykazują unikalne właściwości i to właśnie one odpowiadają za prozdrowotne właściwości kawy. Szczególnie cenne są polifenole, a konkretniej kwasy cholorogenowy, chinowy i kawowy.

 

Poprawa trawienia


Kawa powoduje nasilenie wydzielania soków żołądkowych i żółci, niezbędnych do prawidłowego trawienia białek i tłuszczy. Filiżanka kawy po obfitym obiedzie to świetny pomysł!

 

Pozytywny wpływ na wątrobę


Związki zawarte w kawie chronią komórki wątroby przez uszkodzeniem, zarówno od wirusów jak i toksyn (np. alkoholu). Kawa zmniejsza ryzyko marskości wątroby i jej zwłóknienia.

Prewencja kamicy żółciowej


Kawa pobudza pęcherzyk żółciowy do wydzielania żółci, przez co pozwala zapobiegać jej zastojom i wytrącaniu kamieni.

Ochrona przez nowotworami


Dzięki korzystnemu wpływowi kawy na perystaltykę, może ona zapobiegać nowotworom jelita grubego. W metaanalizach wykazano także prewencyjne działanie kawy w odniesieniu do nowotworów wątroby, trzustki i endometrium.

Poprawa ukrwienia organizmu


Pobudzające działanie kawy związane jest z rozszerzaniem tętnic sercowych i zwiększeniem przepływu krwi przez naczynia. Odwrotnie działa natomiast na tętnice mózgowe, które ulegają zwężeniu, dzięki czemu mogą zostać ograniczone bóle migrenowe.

Prewencja cukrzycy typu 2


W badaniach epidemiologicznych zaobserwowano związek między piciem kawy, a rzadszym występowaniem cukrzycy typu 2. Niestety mechanizm tego działania nie został jeszcze dokładnie przebadany. Być może za ten efekt odpowiedzialne są związki przeciwutleniające zawarte w kawie.

Prewencja chorób neurologicznych


Spożycie kawy poprawia koncentrację, pamięć i czujność, co z kolei pozytywnie wpływa na dłuższe zachowanie funkcji poznawczych, traconych wraz z wiekiem. Działa to również ochronnie w stosunku do choroby Alzheimera i Parkinsona.

Wsparcie w redukcji masy ciała


Kofeina przyspiesza spalanie tłuszczów (lipolizę tkanki tłuszczowej) i zwiększa termogenezę organizmu, co może korzystnie wpływać na redukcję masy ciała. Oczywiście nie należy oczekiwać, że od picia kawy schudniemy, ale dodatkowe wsparcie przy stosowaniu diety redukcyjnej jest jak najbardziej pożądane!

 

3. Mity dotyczące kawy

 

#1 Kawa odwadnia

 

Kawa w 95% składa się z wody i pomimo jej krótkotrwałego działania moczopędnego, nie przeważa to nad faktem, że dostarcza nam płynów. Możemy śmiało uwzględniać kawę w naszym bilansie wodnym. Pamiętajmy jednak, że pozytywne będzie umiarkowane spożycie: 3-5 filiżanek.

 

#2 Kawa podnosi ciśnienie

 

Wpływ kawy na ciśnienie będzie zależał od tego, jak często ją spożywamy. Osoby regularnie pijące kawę nie będą wykazywały gwałtownych skoków ciśnienia po jej wypiciu. Natomiast jednorazowe wypicie kawy, u osób zwyczajowo jej nie pijących, spowoduje skok ciśnienia.

 

#3 Kawa wypłukuje magnes

 

Prawdą jest, że kofeina powoduje utratę magnezu z organizmu, jednakże należy wziąć pod uwagę, że kawa go również dostarcza. Kubek kawy to około 6 mg tego pierwiastka. Jeśli pijemy ją regularnie i nie powoduje u nas silnego działania moczopędnego, to nie utracimy więcej magnezu niż dostarczymy.

 

4. Ciekawostki o kawie

Pierwszy ekspres do kawy zbudowano w 1906 roku, a dokonał tego Włoch Luigi Bezzera. Pierwsza kamerka internetowa powstała na Uniwersytecie Cambridge, by monitorować ilość kawy w jednym z dzbanków. Prezydent Theodore Roosvelt, dziennie pił około 4 litrów kawy. Z kolei Wolter potrafił spożyć nawet do 50 filiżanek małej czarnej.

 

5. Podsumowanie

Regularne i umiarkowane picie kawy, w ilości 3-5 filiżanek dziennie, jest nie tylko bezpieczne, a wręcz korzystne dla zdrowia. Poprawia trawienie, działa prewencyjnie w stosunku do kamicy żółciowej, chorób wątroby, cukrzycy typu 2, niektórych typów nowotworów oraz chorób neurodegeneracyjnych, takich jak Alzheimer i choroba Parkinsona.

 

Blog kategorie
Blog chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium