Trening w domu- poznaj domowe sposoby na poprawę zdrowia i sylwetki
Trening w domu- poznaj domowe sposoby na poprawę zdrowia i sylwetki

Trening w domu- dlaczego warto?

Trening w domu jest świetnym sposobem na poprawę kondycji oraz sylwetki. Dzięki ćwiczeniom w domu oszczędzamy, nie wydając pieniędzy co miesiąc na karnet na siłownię. Jednak początki bywają trudne- brak motywacji, słaba kondycja, brak szybkich efektów. To tylko parę z problemów, na jakie możemy się natknąć. Pomimo tego warto zacząć ćwiczyć w domu. Dzięki takiej formie treningu mamy wysoką elastyczność, możemy ćwiczyć o każdej porze dnia. Nie potrzebujemy dużej ilości sprzętu i mamy wiele źródeł planów treningowych. Plany możemy w łatwy sposób dostosować do własnych potrzeb.

 

Znajdź swój rodzaj i metodę treningu

Przed przystąpieniem do trenowania w domu, musimy zadać sobie ważne pytanie, dlaczego chcemy ćwiczyć? Potrzebny sprzęt, forma i plan treningu będzie się różnił w zależności od naszej motywacji i celu. 

 

Najpopularniejszymi formami aktywności są:

 • Joga- będzie to najlepszy wybór dla osób szukających spokojnego wysiłku, połączonego z odprężeniem i gimnastyką. Joga jest dedykowana dla ludzi, którzy odczuwają bóle związane z siedzącym trybem życia. Do tego rodzaju ćwiczeń warto zaopatrzyć się w sprzęt taki jak:
 • Antypoślizgowa mata- dzięki niej nie będziemy się ślizgać podczas ćwiczeń i poprawi ona komfort treningu.
 • Guma do jogi- przydatna zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych adeptów jogi, taśma zapewni nam możliwość wykonania wielu różnorodnych ćwiczeń. 

 

 

 • Trening siłowy- dedykowany dla osób mających na celu poprawę sylwetki i rozwój mięśni. Dzięki niemu możemy zrzucić kilka kilogramów, poprawić siłę i samopoczucie. Przy tym rodzaju treningu możemy skupić się na jednej partii ciała (np. ramionach lub klatce piersiowej) lub trenować tzw. FBW- full body workout, czyli trening całego ciała. Warto zaopatrzyć się w przyrządy takie jak:
 • Drążek do podciągania- dzięki niemu wykonamy ćwiczenia wzmacniające ramiona, plecy, brzuch i ręce. Jest świetnym rozwiązaniem dla osób chcących poprawić górną partię ciała.
 • Hantle na gumach do ćwiczeń- znakomita alternatywa dla standardowych hantli. Ich zaletą jest poręczność i łatwość transportu. Przy ich użyciu wykonamy wiele ćwiczeń wzmacniających mięśnie ramion i rąk.
 • Uchwyty do pompek- Dzięki nim zwiększymy zakres ruchu w pompkach, a co za tym idzie efektywność tego ćwiczenia. Lepsze modele posiadają regulowane pozycje uchwytów dzięki, czemu będziemy mogli ćwiczyć wybraną grupę mięśni.
 • Wielofunkcyjna ławka do ćwiczeń- dzięki niej będziemy mogli zwiększyć komfort treningu oraz dodać do niego nowe ćwiczenia. 

 • Trening cardio- do treningu siłowego warto dodać ćwiczenia wydolnościowe. Dzięki nim poprawimy pracę układu krążenia oraz ogólną kondycję organizmu. Jest to również świetny sposób na odchudzanie. Do treningu cardio przyda się nam:
 • Orbitrek- świetna alternatywa dla roweru, dzięki niemu w zaciszu domowym wykonamy efektywny trening.
 • Skakanka- skakanie na skakance ma bardzo wiele zalet, świetnie spala tłuszcz, wzmacnia dolne partie mięśni i poprawia kondycję całego ciała. Lepsze modele posiadają elektroniczny licznik, który na bieżąco informuje o spalonych kaloriach oraz liczbie wykonanych skoków.

 

 • Trening taneczny- rozwija nie tylko twoją kondycję, ale również pamięć dzięki nauce choreografii. Świetna opcja dla ludzi o siedzącym trybie życia, którzy lubią muzykę i chcieliby wprowadzić więcej ruchu do swojego życia.

 

 • Pilates- wyjątkowy system ćwiczeń, łączy w sobie jogę, elementy baletu i gimnastykę. Ćwiczenia te mają na celu wzmocnienie mięśni głębokich, gimnastykę ciała, obniżenie stresu oraz odciążenie kręgosłupa. Do pilatesu przydatne będą przyrządy takie jak:
 • Drążek do pilatesu- przyda się zarówno do ćwiczeń górnych, jak i dolnych partii ciała. Dzięki niemu zwiększymy różnorodność i efektywność treningu.
 • Obręcz do pilatesu- Wzmocni mięśnie głębokie i stabilizacyjne, zwiększy mobilność stawów i naszą gibkość. Polecany zarówno dla początkujących i zaawansowanych osób trenujących pilates.

 

Kilka porad na koniec: 

 • Zrób harmonogram tygodniowy treningów i trzymaj się go. Dla zauważalnych efektów zaleca się ćwiczyć 3-4 razy w tygodniu.
 • Unikaj wymówek! Na ćwiczenia w domu wystarczy 30-60 minut, niezależnie od dnia tyle czasu znajdziemy zawsze.
 • Ustal dokładną porę ćwiczeń. Łatwiej przychodzi nam trzymać się planu, jeśli mamy ustaloną konkretną godzinę. 
 • Cały czas podnoś poprzeczkę, trening powinien stanowić wyzwanie. Jeśli po skończonym treningu nie czujemy zmęczenia, oznacza to, że musimy zwiększyć tempo lub ilość powtórzeń ćwiczeń.

 

Blog kategorie
Blog chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium