Walentynki 2023
Walentynki 2023

Walentynki to święto zakochanych, obchodzone co roku 14 lutego. W Polsce i w wielu innych krajach jest to dzień, w którym zakochane osoby wyrażają swoje uczucia poprzez prezenty, karty, kwiaty i romantyczne kolacje.

Spis treści:

1. Skąd pochodzi to święto?

2. Od kiedy obchodzi się je w Polsce?

3. Zwyczaje walentynkowe na świecie

4. Gorący upominek — zestaw gorących kamieni do masażu

 

 

1. Skąd pochodzi to święto?

Wbrew pozorom święto zakochanych nie wywodzi się z Ameryki, choć to właśnie w Stanach Zjednoczonych jest obchodzone najhuczniej. Walentynki swój początek mają jeszcze w czasach starożytnego Rzymu, czyli w czasach pogańskich. W tym dniu czczono Junonę (rzymską boginię miłosnych doznań) oraz Fauna (boga przyrody). Luperkalia (tak nazywało się to święto) trwały aż do V stulecia – dopiero papież Gelazy I zastąpił je świętem liturgicznym obchodzonym na cześć św. Walentego – patrona zakochanych (i chorych na padaczkę). Stąd właśnie nazwa święta.

Historia głosi, że panujący w III wieku w Cesarstwie Rzymskim cesarz Klaudiusz ll Gocki zabronił mężczyznom zawierania związków małżeńskich. Chciał w ten sposób przekonać ich, by uczestniczyli w wojnach. Potajemnie ślubów udzielał jednak Walenty, biskup i lekarz. Został za to schwytany i skazany na egzekucję. Stracono go 14 lutego. Jeszcze przed śmiercią zakochał się w niewidomej córce strażnika, a siła jego miłości miała przywrócić dziewczynie wzrok. 

 

 

2. Od kiedy obchodzi się je w Polsce?

Historia walentynek w Polsce nie jest zbyt długa. Święto zakochanych w kraju nad Wisłą obchodzimy od lat 90. XX wieku. Polacy po okresie PRL-u byli początkowo niechętni zachodnim zwyczajom, ale walentynki szybko stały się jednym z naszych ulubionych świąt. Zwyczaje walentynkowe w Polsce przyjęły formę obdarowywania się upominkami i kartkami walentynkowymi. 14 lutego okazał się też dodatkową okazją do organizowania imprez kulturalnych (jak np. koncerty) i wyjścia z domu, chociażby do ulubionej kawiarni czy restauracji – tylko we dwoje lub w gronie najbliższych.

Co roku w Polsce organizowane są walentynki chełmińskie – najhuczniej obchodzone święto zakochanych w kraju.

 

 

3. Zwyczaje walentynkowe na świecie

Różne kraje mają swoje zwyczaje związane z obchodami dnia zakochanych:

  • W Japonii walentynki są świętem panów – są oni rozpieszczani tego dnia przez płeć piękną. Kobiety obdarowują mężczyzn czekoladkami.
  • W Estonii 14 lutego nie jest świętem miłości, a świętem przyjaźni. Estończycy w walentynki sprawiają prezenty swoim przyjaciołom, a nie drugim połówkom.
  • W Walii święto miłości obchodzi się wcześniej – 25 stycznia. Jest to dzień św. Dwynwen, patronki kochanków. W tym dniu Walijczycy swoim ukochanym wręczają łyżki zdobione najczęściej miłosnymi symbolami.
  • Chinach osoby, które poszukują miłości, idą 14 lutego do świątyni, by prosić figurkę swata o poznanie wyjątkowego człowieka.
  • W Niemczech na kartkach walentynkowych i innych podarunkach często pojawia się świnia – jest ona symbolem dobrobytu.
  • Rzymie 14 lutego ludzie udają się do Bazyliki Santa Maria in Cosmedin (znajduje się tam czaszka św. Walentego), gdzie modlą się, prosząc o miłość lub dziękując za nią.  

Źródło: mamotoja.pl

 

 

 

4. Gorący upominek — zestaw gorących kamieni do masażu

Komplet romantycznych akcesoriów zapakowany w ozdobne pudełko.

Jedno jest pewne: nie ma nic bardziej zmysłowego i relaksującego niż masaż. Jeżeli chcesz wysoko zapunktować u swojej drugiej połówki, nie musisz wykupywać karnetu do SPA – z Zestawem gorących kamieni do masażu cały zabieg relaksujący wykonasz sam.

Zestaw gorących kamieni do masażu sprawi, że każdy laik będzie zdolny do zrobienia niesamowitego masażu, który rozluźni drugą osobę i pogłębi Wasze relacje. W skład zestawu wchodzi 12 kamieni do masażu w woreczku, zestaw kadzidełek i świeca w kształcie serca. Dzięki eleganckiemu opakowaniu i tak bogatej zawartości, zestaw ten nadaje się idealnie na prezent — szczególnie na Walentynki, rocznicę, dzień kobiet czy imieniny.

Blog kategorie
Blog chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium