Zwyczaje noworoczne
Zwyczaje noworoczne

Za nami sylwestrowa noc przebojów. Zazwyczaj kojarzy nam się z szampańską zabawą do białego rana, kolorowymi fajerwerkami i odliczaniem do północy. Jednak czy ta ostatnia noc w roku wygląda u wszystkich tak samo? Ciekawostką jest fakt, że mieszkańcy różnych zakątków świata mają nieco inne sposoby na powitanie Nowego Roku. W dzisiejszym wpisie przedstawimy 5 naszym zdaniem najciekawszych sylwestrowych tradycji. Zachęcamy do lektury!

Spis treści:

1. Rumunia

2. Dania

3. Japonia

4. Brazylia

5. Filipiny

 

 

 1. Rumunia

Jedna z najbardziej spektakularnych noworocznych tradycji należy do mieszkańców Rumunii. Taniec Niedźwiedzi symbolizuje zmierzch i narodziny czasu. Biorą w nim udział głównie mężczyźni, ale z roku na rok pojawia się też coraz więcej kobiet. Uczestnicy przebierają się w prawdziwe niedźwiedzie skóry i tańczą w rytm muzyki, aby przepędzić złe duchy i przywitać Nowy Rok.

 

 

2. Dania

W Nowy Rok Duńczycy mają szansę przekonać się, jak duże jest grono ich przyjaciół. Tradycja nakazuje bowiem, aby w sylwestrowy wieczór tłuc porcelanowe naczynia, rzucając nimi o drzwi domów swoich przyjaciół. Im większa sterta potłuczonych naczyń znajduje się rano na wycieraczce domu, tym popularniejszy jego właściciel.

 

 

3. Japonia

W Japonii ostatni dzień roku to również czas najważniejszego buddyjskiego rytuału - Joya-no Kane. Około północy, w całym kraju rozlega się dźwięk gongów, które słychać przez 1-2 godziny. Dźwięk pochodzi z buddyjskich świątyni, a uderzeń w gong jest dokładnie 108. Dlaczego akurat 108? Buddyści wierzą, że w osiągnięciu stanu Buddy przeszkadza człowiekowi 108 splamień (grzechów). Po wysłuchaniu wszystkich 108 uderzeń w gong zostają one odpuszczone.

 

 

4. Brazylia

Jeżeli w sylwestra będziesz świętować w Rio de Janeiro, nie zapomnij udać się na plażę, aby złożyć ofiarę Bogini Oceanu, nazywanej również Iemanjá. Aby Iemanjá spełniła noworoczne życzenia mieszkańców, ci składają jej w ofiarę, wrzucając do oceanu białe kwiaty i świece. Jeżeli bogini nie chce przyjąć konkretnej ofiary, fale wyrzucają ją na plażę. Aby mieć pewność, że ich ofiara nie zostanie odrzucona, Brazylijczycy często posyłają ją do oceanu w łodziach-zabawkach.

 

 

5. Filipiny

Nadejście Nowego Roku w Filipinach obchodzi się w towarzystwie rodziny i przyjaciół. Bliscy gromadzą się przy jednym stole, aby wspólnie spożywać specjalne dania — makaron oznacza długowieczność, jajka są symbolem nowego życia, a sticky rice ma sprawić, że będzie się do ciebie kleić szczęście. Najważniejsze na noworocznym stole Filipińczyków są jednak owoce. Dwanaście okrągłych owoców ma zagwarantować dostatek przez kolejne dwanaście miesięcy. Okrągły kształt kojarzony jest w filipińskiej kulturze z dobrobytem, ponieważ okrągłe są też monety. Owoce obowiązkowo muszą być słodkie. Na stoły trafiają między innymi jabłka, pomarańcze, winogrona i melony.

Źródło: logostour.pl

Blog kategorie
Blog chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium